Ciepły montaż okien chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed utratą ciepła

Ciepły montaż okien chroni Ciebie i Twoją rodzinę przed utratą ciepła

Coraz częściej spotykamy się z wysokimi wymaganiami w doborze właściwości izolacyjnych okien. Decydując się na zakup okien o podwyższonych współczynnikach zapominamy o ich odpowiednim montażu. Aby stolarka skutecznie chroniła nasz dom warto zastanowić się nad jej prawidłowym montażem.

W pełni korzystając z możliwości nowoczesnych technologii produkcyjnych okien zalecamy zastosowanie tzw. Ciepłego montażu. Polega ono na osadzeniu konstrukcji bezpośrednio w warstwie ocieplenia, dlatego też jest stosowany wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym. Celem takiego rozwiązania jest zminimalizowanie miejsc powodujących straty ciepła, powstających na styku ościeżnic z murem. Odpowiednia izolacja termiczna styku okna ze ścianą jest jednym z elementów ciepłego montażu. Istotnym komponentem jest również paraizolacja. Dlaczego? Za wyjątkiem tradycyjnie stosowanej pianki poliuretanowej wykorzystuje się taśmę paroszczelną oraz paroprzepuszczalną.

Nim przystąpimy do osadzania okna w murze, należy odpowiednio przygotować ościeża, oczyścić je z ewentualnego pyłu, gruzu, oraz innych zanieczyszczeń natomiast powierzchnie montażową odpowiednio zagruntować. Pominięcie lub błędne wykonanie tego etapu może spowodować, iż materiały izolacyjne nie będą właściwie przytwierdzone do podłoża i nie spełnią swojego zadania. Jeśli budynek w którym chcemy zamontować stolarkę posiada ściany dwuwarstwowe z izolacją zewnętrzną o grubości 10-15 centymetrów to okna powinny znajdować się jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru. W przypadku ściany dwuwarstwowej i trójwarstwowej z ociepleniem powyżej 15 cm konstrukcje osadza się bezpośrednio w strefie ocieplenia. Co ważne, ościeżnicy nie można w stabilny sposób przymocować ściśle do warstwy termoizolacji ściany, ponieważ konieczne jest zastosowanie specjalnych elementów montażowych – kotwy statyczne, wysięgniki.

Od zewnątrz należy okno zabezpieczyć materiałami paro przepuszczalnymi. Możemy użyć taśmy rozprężnej o właściwościach paro przepuszczalnych lub folii. Zabezpieczają one strefę izolacji przed wpływem opadów atmosferycznych oraz wody. Środkowa część to pianka poliuretanowa pełniąca funkcję termoizolacji. Aby wilgoć i para wodna znajdująca się w domu nie przenikała do warstwy termoizolacyjnej od wewnątrz stosuje się izolację paroszczelną, czyli np. folii.

Ciepłe okna dla domu - przekrój okna

O czym należy pamiętać?

Aby nie popełnić błędu w trakcie ciepłego montażu należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej liczby kotew, a także ich właściwego rozstawu. Brak wiedzy w tym zakresie może skutkować deformacją ościeżnicy, lub nieszczelności całego okna.
Kolejnym problemem może okazać się złe dostosowanie wymiarów stolarki do otworu okiennego. Zbyt duża konstrukcja uniemożliwia pozostawienie odpowiednich luzów dylatacyjnych. Z kolei to może doprowadzić do jego deformacji oraz utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne. Często stwarza konieczność użycia bardzo grubej warstwy pianki, co w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem, tym samym utrudniając obróbkę murarską.

Kolejną choć nie najmniej istotną kwestią pozostaje niedokładne uszczelnienie. Zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do powstania tzw. Mostków termicznych, które powodują straty ciepła. Zaś brak izolacji paroszczelnej od wewnątrz budynku i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna.
Konsekwencją takiego działania jest pogorszenie właściwości izolacyjnych piany montażowej, a nawet rozwoju pleśni i grzybów.

Warto zatem przy montażu stolarki okiennej skorzystać z usług profesjonalnej ekipy montażowej, niż podejmować się zadania samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy i praktyki. Rodzi to wiele konsekwencji, często bardzo kosztownych.

Technologia wklejania szyby

Technologia wklejania szyby

Ciągłe doskonalenie właściwości stolarki okiennej PCV jest nieodzownym elementem jej produkcji. Parametr energooszczędności to najbardziej pożądana zmienna w procesie jej tworzenia. Celem zastosowania metody wklejania szyby jest zwiększenie dostępnych możliwości technicznych, zarówno dla różnorodności tychże zastosowań, jak i wymagań. Pomówmy o konkretach.

Mocowanie szyb za pomocą kleju – korzyści

Jakie korzyści przynosi wyżej wymieniona metoda? Przede wszystkim walor poprawy współczynnika cieplności, przy jednoczesnej rezygnacji ze wzmocnień stalowych.

Po drugie, mocowanie pakietów szybowych za pomocą kleju jest możliwe również przy zdecydowanie większych konstrukcjach, zachowując standard kształtowników. Jest to droga do optymalizacji z punktu widzenia ekonomicznego, ale również wpływa na zmniejszenie ciężaru i szerokości układu profili, a także zwiększa powierzchnie szklenia.

Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest zdecydowanie mniejsze ryzyko pękania szyb. Równomierne rozłożenie naprężenia po obwodzie powierzchni zmniejsza ryzyko pęknięć szyby w trakcie transportu, montażu oraz dalszej eksploatacji.

Wzrost stabilności konstrukcji w znaczącym stopniu niweluje zagrożenie wygięcia, wykrzywienia, bądź osiadania skrzydła, przyczyniając się do wydłużenia swojej bezawaryjnej żywotności.

Ostatnim, choć nie mniej ważnym czynnikiem jest brak możliwości wypchnięcia szyby z konstrukcji podczas ewentualnego włamania. Zawdzięcza to obwodowej szczelinie z zawartością kleju.

Technologia wklejania szyby - ProfiLine

Inteligentna kontrola dostępu – blueCompact

Inteligentna kontrola dostępu – blueCompact

blueCompact to pierwszy taki system, który umożliwia zarządzanie dostępem za pośrednictwem aplikacji.

Został zaprojektowany z myślą nie tylko o inteligentnych domach, ale też o mniejszych firmach. Dzięki aplikacji mobilnej stale kontrolujemy dostęp do określonych stref, dla konkretnych osób. W prosty i szybki sposób możemy zarządzać funkcjami systemu, ustalając liczbę upoważnionych osób, a także ich zakres.

Z chwilą utraty klucza dostępowego możemy natychmiast zablokować jego pozwolenie. Brak uprawnień gwarantuje jego bezwartościowość. System mobilny weryfikuje ilość prób lub wejść do budynku z uwzględnieniem rodzaju klucza i godziny dostępu.

Perfekcyjna ochrona danych

Kolejnym atutem systemu jest zapewnienie ochrony danych w nim zawartych. Informacje nie są zapisywane w chmurze, lecz w bezpieczny sposób na kluczu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie ma możliwości, aby osoby niepowołane uzyskały do nich dostęp i umożliwiły otwarcie drzwi.

Mimo wielu funkcji systemu jest on łatwy i przyjemny w obsłudze. blueCompact składa się z idealnie dopasowanych do siebie komponentów. Znormalizowany rozmiar wkładki ułatwia montaż, aby rozbudowanie systemu było możliwe bez potrzeby zatrudniania technika. W sytuacji rozwinięcia obiektu istnieje możliwość rozszerzenia systemu, nawet do 99 kluczy i 25 wkładek.

Członkostwo ProfiLine w Zachodniej Izbie Gospodarczej

Członkostwo ProfiLine w Zachodniej Izbie Gospodarczej

ProfiLine jest członkiem Zachodniej Izby Gospodarczej.

Cyfrowa Transformacja – Ostatnia szansa!
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w Konferencji, a także przynależność do Związku.

zdjęcie grupowe

Możliwości systemów HST

Możliwości systemów HST

Z ubiegiem czasu obserwujemy wzrastające  zainteresowanie dużymi powierzchniami przeszkleń. Utrzymuje w nurcie posiadania co raz to większych przestrzeni, które można uzyskać dzięki systemowi drzwi przesuwnych. Jest to rozwiązanie dla wymagających odbiorców, którzy cenią sobie klasę, funkcjonalność, przy zachowaniu prostoty konstrukcji. Dlatego też, zaletą i jedynym widocznym elementem tego układu pozostaje klamka. Właściwości termiczne są niemalże identyczne do tych – stosowanych w produkcji okien. Zastosowanie odpowiedniego profilu, a także pakietu szybowego pozwala na spełnienie wymagań stawianych przez warunki atmosferyczne.

duże okno
Przykładowe przeszklenie HST
Przykładowe przeszklenie HST
okno

Architekci cenią sobie tego typu konstrukcje, ponieważ stały się ciekawym rozwiązaniem i uzupełnieniem w wielu projektach domów i nie tylko. Mimo pokaźnych rozmiarów i wagi otwierają się z zaskakującą łatwością, jedynie przy użyciu klamki. Dostępnych jest kilka wersji i układów zarówno skrzydeł, jaki części nieotwieranych. Różnorodność tychże konstrukcji jest jedną z zalet tego rozwiązania. Co o tym zadecyduje? Fakt, w jakiej komunikacji między przestrzenią wewnętrzną, a zewnętrzną chcemy, lub też możemy owy system zamontować.

Poniżej prezentujemy kilka możliwości dostępnych na podstawie zestawienia technicznego firmy ALUPLAST.

trzy okna
okna
podwójne okno
rysunek okna